Srpen 2012

→Nova Scotia Duck Tolling Retriever

2. srpna 2012 v 19:56 | Krisík |  Plemena
Původ Plemene: Kanada
Vznik Plemene: 19. Století
Původní Účel: Lákání a přinášení Kacehn
Nynější Účel: Lovecký Pes a Společník
Průměrný Věk: 12-14 let
Jiné Názvy: Malý říční Kachní Pes, Yarmounthanský Lákač
Hmotnost: 17-23 kg
Výška: 43-53 cm

Srst: Srst je hustá, v různých odstínech oranžové a červené.
O Něm: Úkolem tohoto plemene je přilákat kachny a husy na dostřel lovce a přinášet zasažené ptáky z vody. Název Plemene je odvozen od staroanglického slova tollen = lákat. Tito psi se vypouštěli na pobřeží, zatímco lovci kráčeli rovnoběžně s břehem. Když kachny a husy, přilákané aktivitou psa připluly na dostřel, lovci své psi odvolalo, počkali až ptáci vzlétnou, a pak stříleli. Nato pes pracoval jako přinášeč.
Histrie Plemene: Zdá se, že lákající červený Decoyův pes doprovázel své pány z Británie do Nového Skotska v Kanadě. Zde ho zkřížili s přinášeči a pracovními španěly. Prošlechtění tohoto psa probíhalo v osmdesátých letech dvacátého století. Plemeno bylo v Kanadě uznáno v roce 1945 a má tradiční červenou ,,liščí'' barvu.

Text: Já (Moje Knížka: Atlas Psů)
Foto: 1. Já, 2. Slečna K.

→Australský Ovčák

2. srpna 2012 v 10:36 | Krisík |  Plemena
Původ Plemene: USA, Austrálie a Nový Zéland
Vznik Plemene: 20. století
Původní Účel: Pasení Ovcí
Nynější Účel: Společník, Ovčák a Záchranář
Průměrný Věk: 12-13 let
Jiné Názvy: Australian Shepherd Dog
Hmotnost: 16-32 kg
Výška: 46-58 cm

Srst: Krycí srst je polodlouhá, vlnitá nebo rovná. Podsada je hustá. Delší chlupy tvoří kolem krku límec.
Zbarvení: Černé s šedými znaky, černé s bílými znaky, červeně hnědé, játrově hnědé s bílými znaky, tříslovými znaky nebo bez nich.
Charakteristika: Australský Ovčák je velmi inteligentní, učenlivý pes. Patří mezi velmi dobré hlídače. Svou rodinu miluje a je velmi oddaný. Hodí se do rodiny s dětmi v případě, jestliže je od malička na ně zvyklý, aby se mezi nimi vytvořil dobrý vztah. Děti nesmí psa zradit ani mu ubližovat. Výchova musí být důsledná, ale ne tvrdá. Výcvik by měl být rozmanitý, aby se nezačal nudit. Učí se rychle a rád. Pracovat ho těší. Důležité je zespolečenštění psa tzn seznamovat ho s neznámými lidmi, zvířaty a rznými situacemi. Australský Ovčák je temperamentní a má v sobě mnoho energie. Hodí se do sportovně založené rodiny. Nehodí se do městského bytu, potřebuje zahraddu nebo dvůr, kde se může pořádně vyběhat. Srst stačí kartáčovat jednou týdně. V období línání kartáčujte psa denně. Podsadu pročesávejte řídkým kovovým hřebenem, aby se srst neponičila.

Text: Já (moje Knížka: Nejoblíbenější Plemena Psů)
Foto: 1. Já, 2. Slečna K.